SLEDUJTE NÁS NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

Príhovor starostu

Vážení obyvatelia Zálesia,
všetkým by som vám rád poďakoval za rozumný prístup počas súčasnej pandemickej situácie. Teší ma, že väčšina z nás dodržiava nariadenia a sami prichádzate s návrhmi a nápadmi ako pomôcť druhým. Som rád, že v obci nemáme problém ani so samozvanými „protipandemickými hliadkami“, ale radšej sa navzájom ľudsky upozorníme ak napríklad druhý nemá ochranné rúško. Verím, že akýkoľvek arogantný prístup sa v našej obci v týchto chvíľach nevyskytne. Sme v tom všetci spolu.
V predstihu sme zvolali obecný krízový štáb a v spolupráci s poslancom Petrom Milkom, hasičmi, Červeným krížom a lekármi z obce sme prijali opatrenia, aby sme sa vyhli zbytočnému šíreniu koronavírusu. Osvojili sme si nariadenia minulej aj súčasnej vlády a na štábe dohodli opatrenia v reáliách našej obce. Zatvorili sme materskú školu, kultúrny dom, bary i kaviarne. V snahe zabrániť šíreniu sme museli zrušiť i športové a kultúrne aktivity, kino, zasadnutia združení, rokovania zastupiteľstva aj upraviť stránkové hodiny obecného úradu. V týchto dňoch nemožno navštevovať ani bohoslužby. Dočasne bolo zatvorené i zberné miesto, od 1. apríla však môže byť podľa nariadenia vlády opäť otvorené. Mysleli sme aj vopred a pripravili opatrenia ak by sa situácia mala zhoršiť, čo si však nikto z nás nepraje.
S majiteľom potravín FIPE v Zálesí pravidelne komunikujem a spoločne sa snažíme nastaviť pravidlá tak, aby bolo riziko šírenia nákazy čo najmenšie. Predpisy však nie sú všetko. Záleží predovšetkým na vôli nás všetkých, ako poctivo ich budeme dodržiavať. Používaním ochranných prostriedkov chránime nielen seba, ale aj druhých. Rešpektujme prosím usmernenia personálu, na ktorý je v tomto čase zvýšený tlak a tiež je už dosť vyčerpaný. Rozumnejšie je spraviť jeden väčší nákup, ako chodiť do obchodu každý deň.
V tomto období, kedy vyšlo slniečko a veľa ľudí trávi čas v prírode, vzniká problém na troch miestach v našej obci. A to sú cestička od ulice Pod gaštanmi smerom k štrkovisku Šutrovka, pri konci Starobystrickej ulice smerom k železnému mostu a na Korze. Aj v prírode je potrebné dodržiavať bezpečné vzdialenosti a používanie rúšok. V prípade ak vidíme, že na mieste sa zdržiava viacero osôb, tak sa mu radšej vyhnime. O reštaurácii pri Šutrovke, ktorá síce nepatrí do nášho katastra, ale navštevujú ju aj naši občania, radšej ani nepíšem. V tomto priestore sa väčšina predpisov vôbec nedodržiava. Rovnako sa neodporúča zdržiavať sa ani v Parku Zálesíčko a tiež v parku pri obecnom úrade. Je nutné vyhýbať sa stretnutiam viacerých ľudí aj v prírode. Nezodpovedných ľudí, ktorí nedodržiavajú karanténu, má zase na starosti polícia.
Chcel by som upriamiť pozornosť aj na donáškovú službu potravín a liekov pre nemobilných, seniorov a ľudí v karanténe. Služba je k dispozícii pre tých, ktorí nemajú iných blízkych v spoločnej domácnosti alebo obci. Podobne je to aj s distribúciou obedov pre seniorov. Vzhľadom na bezpečnosť vás a aj našich dobrovoľníkov je pripravená tak, aby sme obmedzili šírenie vírusu a nikoho neohrozili.
Všímam si aktivity všetkých dobrých ľudí. Denne nám zasielate správy s ponukou pomôcť. Ďakujem vám. Tým, ktorí pomoc ponúkli, by som rád odkázal, že v niektorých prípadoch ešte čakáme ako sa priebeh pandémie vyvinie a kedy vašu pomoc budeme potrebovať. Ďakujem všetkým tým, ktorí šijete rúška, alebo ste pomohli s ochranným a dezinfekčným materiálom, či ponúkli pomoc pri prevádzke obchodu. Vďaka patrí aj zamestnancom obce, ktorí sú na očiach možno menej, no o to väčšie je ich pracovné nasadenie. Často spolu riešime problémy do neskorých večerných hodín a aj počas víkendov. Ďakujem a verím, že to spolu všetci zvládneme. 

Niekoľko upozornení, pravidiel a informácií:

Aké pravidlá dodržiavať v obchode?
Do prevádzky potravín je možné vstúpiť len s rúškom, šálom alebo šatkou. Pri vstupe je potrebné si aplikovať na ruky dezinfekciu alebo použiť jednorazové rukavice a dodržiavať odstup najmenej dva metre od iných ľudí. Ďalšie z nariadení limituje počet osôb v prevádzke – je to jeden nakupujúci na 25 metroch štvorcových. Pre seniorov sú vyhradené otváracie hodiny od 9:00 do 12:00 h.

Prímestské linky MHD Slovak Lines, ktoré jazdia cez Zálesie
Autobusy jazdia v upravenom režime. Podľa pokynov, nastupujte zadnými dverami v rúšku a neobsadzujte prvých osem miest za vodičom. Lístok si kúpite cez aplikáciu Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (IDSBK). Ak máte zakúpenú „električenku“, využívajte ju i naďalej.

Podozrenia na nákazu oznámte
V prípade podozrení na ochorenie Covid-19 kontaktujte lekára telefonicky. K dispozícii sú infolinky:
a) 0917 222 682 – Úrad verejného zdravotníctva SR
b) 0918 659 580 – Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom Bratislave

Predpis liekov
Kontaktujte svojho lekára telefonicky. Ak váš ošetrujúci lekár nerozhodne inak, využite predpisovanie liekov cez e-recept.

Sledujte overené zdroje a nešírte podvodné správy
Štátne inštitúcie pravidelne informujú o všetkých nových nariadeniach, počte nakazených a miestach nákazy. Za vytvorenie a šírenie tzv. hoaxov, teda podvodných správ, hrozí páchateľom väzenie. Ich jediným cieľom je vyvolať paniku.
• Oficiálne zdroje informácií: Weby: www.uvzsr.sk; www.health.gov.sk; www.minv.sk; www.bratislavskykraj.sk/koronavirus
• Médiá: Sledujte relevantné televízie, rozhlas, printové noviny a časopisy, spravodajské weby a online magazíny, ktoré sú na trhu dlhodobo. Tvorcov novovzniknutých internetových stránok, ktorých jediným cieľom je šíriť paniku a zverejňovať klamlivé informácie o víruse, môže v tomto období pribúdať.
• Z obecných zdrojov: Facebook.com/Obec Zálesie; www.obeczalesie.sk; Noviny obce Zálesie; e-mailový newsletter, ktorý zasiela obec; SMS rozhlas do vašich mobilov.

Kontrolujte seba i okolie
Býva spolu s vami v bytovke alebo vo vašom susedstve osamotená staršia osoba? Aj v rámci budovania lepších vzťahov sa zaujímajte o jej zdravotný stav, alebo sa jej prípadne spýtajte, či jej nechýbajú základné potraviny či drogéria. Rovnako, ak bývate sami, pravidelne kontaktujte svoju rodinu alebo známych, aby ste dali najavo, že ste v poriadku. Pozn. redakcie: Medzi písaním tohto textu, tlačou a distribúciou novín do vašich schránok mohlo dôjsť k sprísneniu alebo uvoľneniu nariadení a k niektorým ďalším zmenám. 

Marián Perger, starosta obce

Author

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *